Z życia szkoły



2003 / 2004


Jarosław i Świnoujście

11 - 26 sierpnia - w czasie ostatnich wakacji uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, który odbył się w Jarosławiu i Świnoujściu. Został on zorganizowany przez panią Izabelę Bielawską i Międzynarodowe Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży "Uśmiech Życia". Dzieciom towarzyszyła pani Kazimiera Sitarz - pedagog z naszej szkoły. W programie turnusu było opalanie się, kąpiel w morzu, zwiedzanie latarni morskiej, słuchanie morskich opowieści, uczestnictwo w spotkaniach z aktorami. Odwiedzono Międzyzdroje, Darłówek i Darłowo. Atrakcję stanowiła przeprawa promem przez Świnę i rejs statkiem do niemieckiego miasteczka Albeck. Wszyscy wrócili do Lublina opaleni, wypoczęci i pełni wrażeń.



Zakopane

7 - 18 sierpnia - trzydziestu uczniów naszej szkoły pod opieką sióstr Patrycji Woźnej i Marleny Czemko oraz braci kapucynów Grzegorza Filipiuka i Radosława Przybieg wyjechało na wakacyjny odpoczynek do Zakopanego. W radosnej atmosferze i otoczeniu przepięknych widoków naszych Tatr dzieci spędziły niezapomniane chwile.



Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny

Na terenie naszej szkoły po raz kolejny odbył się Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas II i III - "Chcę pisać bezbłędnie". Jest on organizowany przez zespół metodyków nauczania zintegrowanego.Wszyscy nauczyciele klas I-III aktywnie włączyli się do prac związanych z organizacją konkursu.

Oto jego wyniki:
Uczniowie klas II          Uczniowie klas III
II miejsce - Magdalena Sobiecka   II miejsce - Michał Kosikowski - III c
III miejsce - Sebastian Dudek - III a



"Jestem bezpieczny"

Uczniowie klasy II a brali udział w akcji "Jestem bezpieczny", prowadzonej przez Wydział Prewencji Wojewódzkiej Komendy Policji w Lublinie oraz "Radio Lublin". W jej ramach uczniowie uczestniczyli w nagraniach audycji radiowych, które następnie emitowane były przez "Radio Lublin".

Tematyka spotkań:

  • Policjant Twoim przyjacielem.
  • Jak zachować się w kontaktach z psem (oglądanie filmu szkoleniowego, prezentacja tresury psa policyjnego).
  • Moje prawa i obowiązki.
  • Bezpieczne wakacje.

  • Na ostatnim spotkaniu uczniowie otrzymali pamiątkowe upominki.

    "Wiem, że to szkodzi"

    22 czerwca - już po raz trzeci odbył się w naszej szkole quiz o tematyce profilaktycznej dla uczniów klas IV-VI. Odbył się on pod hasłem: "Wiem, że to szkodzi". Był on elementem realizowanego przez cały rok szkolny programu "Naprzeciw radości życia". W quizie brały udział trzyosobowe reprezentacje wszystkich klas. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdym z poziomów otrzymali cenne nagrody, a uczestnicy pozostałych drużyn nagrody pocieszenia. Quiz zakończył się degustacją soków owocowo - warzywnych i owoców - w tym roku były to pyszne truskawki.



    "Jesteśmy do siebie tak podobni"

    22 czerwca - tego dnia miało miejsce w naszej szkole spotkanie, którego temat brzmiał: "Jesteśmy do siebie tak podobni". Miało ono na celu przybliżenie idei integracji dzieciom z klasy "zerowej" Przedszkola nr 69 oraz ich nauczycielom. Wspólna zabawa i rozmowa zostały przeprowadzone przez pedagoga szkolnego - Kazimierę Sitarz i wychowawczynię V a - klasy integracyjnej - panią Ewę Szewczyk.



    "Pierwszy dorosły bal"

    5 czerwca - w pamięci tegorocznych szóstoklasistów na pewno na długo pozostanie w pamięci pierwszy dorosły bal. Odbył się on w udekorowanej przez nich sali gimnastycznej. Jego organizacją zajęli się rodzice, dbający o to, by dzieci dobrze się bawiły. Bal rozpoczął się polonezem odtańczonym z dużym wdziękiem przez ubranych odświętnie uczniów. Taki widok wzrusza zarówno nauczycieli, jak i rodziców, bo przecież "do szkoły chodzą same anioły", szczególnie gdy poruszają się w rytm dźwięków dostojnej muzyki. Po zmianie kreacji zaczęła się zabawa, podczas której zespół muzyczny grał utwory zgodne z gustem młodzieży, a nie zawsze zrozumiane przez nauczycieli. Tym razem nikt nie komentował, bo przecież ten wieczór to święto uczniów ...



    Dzień Dziecka - Dzień Sportu Szkolnego

    1 czerwca - w Dniu Sportu nasi uczniowie zebrali się na stadionie "Budowlanych", gdzie zmagali się w różnych konkurencjach: wyścig z pałeczką sztafetową, wyścig z woreczkiem do kółka hula-hop, wyścig z piłką siatkową, wyścig z przejściem przez kółko hula-hop, wyścig z przełożeniem szarfy, wyścig "przewróć-postaw", wyścig z piłką i hula-hop, wyścig z toczeniem piłki siatkowej do półmetka, wyścig z dwoma piłkami, wyścig z prowadzeniem piłki siatkowej kijem do unihokeja, wyścig "kelnerów, wyścig z prowadzeniem piłki siatkowej nogą.



    "Z ekologią na ty"

    24 - 26 maja - uczniowie VI a i VI d - klas integracyjnych uczestniczyli wraz z panią Kazimierą Sitarz w wycieczce do Krasnobrodu i jego okolic. Towarzyszyło jej hasło "Z ekologią na ty". Organizatorką wyjazdu była pani Izabela Bielawska - prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży "Uśmiech Życia". Poza uczniami naszej szkoły w wycieczce brali udział wychowankowie Ośrodka Szkolno - Wychowawczego znajdującego się przy ul. Hirszwelda w Lublinie. Zwiedzono Zamość, sanktuarium Maryjne i zespół klasztorny w Krasnobrodzie, Muzeum Wsi Krasnobrodzkiej oraz Zagrodę "Jachymków" w Guciowie. Podziwiano również meandry Wieprza oraz spacerowano po Krasnobrodzkim Parku Krajobrazowym.



    213 Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    4 maja - apel upamiętniający 213 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.



    Unia Europejska

    30 kwietnia - program poświęcony Unii Europejskiej: jej historii oraz obyczajom i ciekawostkom prezentującym różnorodność kulturową państw wchodzących w jej skład.



    Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ogólnej "Omnibus"

    22 kwietnia - naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:
    Pierwsza drużyna - II miejsce:          Druga drużyna - III miejsce:
    Jakub Stefaniak - VI c
    Rafał Gołkiewicz - VI c
    Piotr Wasiak - VI c
      Przemek Zięba - VI f
    Marcin Mokrosiński - VI f
    Michał Żukowski - VI d



    Wewnątrzszkolny Konkurs Języka Angielskiego

    22 kwietnia - Wewnątrzszkolny Konkurs Języka Angielskiego, który sprawdzał znajomość gramatyki, słownictwa oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem. Odbył się on w dwu kategoriach wiekowych: dla klas piątych - "Doktor Watson" i dla klas szóstych - "Sherlock Holmes".



    Wojewódzki Turniej Językowy Szkół Podstawowych

    20 kwietnia - drużyna reprezentująca naszą szkołę (Marysia Słapek, Kuba Stefaniak i Dominik Kalenik) wzięła udział w Wojewódzkim Turnieju Językowym Szkół Podstawowych. Przygotowali gazetkę, w której umieścili artykuł poświęcony poprawności językowej. Zwrócili w nim uwagę na wpływ posługiwania się komputerem i telefonem komórkowym na język wypowiedzi pisemnych i zjawisko gubienia "ogonków".



    Kira Gałczyńska

    19 kwietnia - spotkanie uczniów naszej szkoły z panią Kirą Gałczyńską. Opowiadała ona o swoim ojcu, jego wierszach oraz ciekawostkach z jego życia. Równie atrakcyjna dla uczniów była możliwość otrzymania autografu wpisanego do książek lub pamiętników. Członkowie koła polonistycznego zaprezentowali inscenizacje utworów patrona szkoły.

     

     

     

     



    Koncert Laureatów X Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.I.Gałczyńskiego

    Kamil Nóżka - II miejsce

    19 kwietnia - Koncert Laureatów X Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.I.Gałczyńskiego. Komisja w składzie: Halina Kobylarz, Elżbieta Rojek, Mieczysław Wojtas, Ewa Wiszniowska oraz gość honorowy - Kira Gałczyńska oceniało recytację dziewięciu wytypowanych w czasie eliminacji uczestników. Uczeń naszej szkoły - Kamil Nóżka zdobył II miejsce.



    Szkolny Konkurs Mitologiczny

    30 marca - klasy piąte zmagały się w Szkolnym Konkursie Mitologicznym. Jego uczestnicy musieli się wykazać znajomością bohaterów występujących w starożytnych wierzeniach oraz zaprezentować inscenizację wybranego mitu.



    KONKURS WIEDZY PREWENCYJNEJ
    "JESTEM BEZPIECZNY"

    W celu:
    1. upowszechniania wiedzy o zagrożeniach, z jakimi młodzi ludzie mogą spotkać się w swym codziennym życiu,
    2. rozwijania postaw umożliwiających unikanie, zapobieganie i pokonywanie niebezpieczeństw,
    3. zapoznania dzieci i młodzieży z systemem działania służb i instytucji niosących pomoc w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia
    został zorganizowany Konkurs Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny".

    Organizatorem Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Prewencyjnej "Jestem Bezpieczny", jest Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie. Współorganizatorami Konkursu są Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów, organy administracji rządowej i samorządowej oraz inne podmioty zainteresowane bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Uczniowie klas 4, 5 i 6 wzięli udział w etapie I - eliminacje szkolne przeprowadzonych dnia 30 i 31 marca w naszej szkole. Test składał się z 25 pytań dotyczących bezpieczeństwa dzieci, uzależnień, Policji i prawa.

    Najlepsi uczestnicy I Szkolnego Etapu:

    • Katarzyna Ząbek klasa 4 d
    • Magdalena Jurek klasa 5 a
    • Paweł Oleszczuk klasa 6 e
    reprezentowali jako drużyna naszą szkołę w etapie II - eliminacje gminne. Komisja przyznała, że poziom ich wiedzy na temat bezpieczeństwa jest bardzo duży. Nasi uczniowie otrzymali dyplomy



    Wielkanocne Cudeńka

     

     

     

     

    W marcu Klub Osiedlowy "Błonie" zaprosił uczniów naszej szkoły do udziału w konkursie plastycznym pt. "WIELKANOCNE CUDEŃKA". Chętni uczestnicy wykonywali kartki, pisanki, stroiki, palmy i inne ozdoby wielkanocne. Uroczyste rostrzygnięcie konkursu wraz z wystawą odbyło się w siedzibie klubu dnia 28 marca 2004 roku. Wielu uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienia specjalne i wyróżnienia.



    Teatr Edukacji i Profilaktyki

    19 marca 2004 roku - w tym dniu gościł w naszej szkole Teatr Edukacji i Profilaktyki. Aktorzy przedstawili spektakl pt. "Właściwa decyzja", podczas którego uczniowie mieli możliwość uświadomienia sobie negatywnego wpływu agresji na życie społeczności uczniowskiej. Uzyskali także odpowiedź na dręczące wszystkich pytanie: Jak reagować, gdy starszy kolega zachowuje się agresywnie? Podczas przedstawienia widoczne było duże zaangażowanie emocjonalne publiczności przejawiające się wspólną zabawą i śpiewem z aktorami.

    Teatr Edukacji i Profilaktyki



    II Międzyszkolny Przegląd Recytatorski Poezji ks. Jana Twardowskiego

    16 marca - uczennica klasy VI e Justyna Pycka reprezentowała naszą szkołę w II Międzyszkolnym Przeglądzie Recytatorskim Poezji ks. Jana Twardowskiego. Recytowała ona wiersz pt. "Wierna".



    Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji K.I.Gałczyńskiego

    15 marca - eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.I.Gałczyńskiego. Kamil Nóżka z kl. VI d został zakwalifikowany do Koncertu Laureatów, a Paweł Jaruga z VI e otrzymał wyróżnienie.



    "Strażak, ratownik w akcji"

    12 marca 2004 roku uczennica klasy 4 c Sylwia Łomott odebrała nagrodę za zajęcie III miejsca w grupie drugiej w konkursie plastycznym "STRAŻAK, RATOWNIK W AKCJI"

    III miejsce



    "Pomóż dzieciom przetrwać zimę" - podziękowanie

    5 marca - udział uczniów naszej szkoły w finałowym koncercie będącym podziękowaniem dla wszystkich, którzy włączyli się do akcji "Pomóż dzieciom przetrwać zimę". Odbył się on w Chatce Żaka. Nasi uczniowie rozpoczęli koncert witając zebranych gości utworem "Pomóż dzieciom...", wykonali również "Kołysankę dla Andrzejka", a na zakończenie programu zaśpiewali piosenkę "Podziel się...".



    "Europa w szkole"

    5 marca - uczeń klasy VI f - Marcin Mokrosiński otrzymał wyróżnienie w konkursie "Europa w szkole". Przedstawił on pracę literacką poświęconą "Legendzie o czarciej łapie" i wyjątkowości rodzinnego miasta - Lublina.



    "Poezja Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w oczach dzieci"

    4 marca 2004 roku ogłoszono wyniki Konkursu Plastycznego dla klas I-III.

    Agata Próchno klasa Ib - III miejsce Ewa Bączyńska klasa IIIc - II miejsce Zosia Mastyna klasa IIc - I miejsce



    Konkurs Poezji Angielskiej

    13 lutego 2004 roku
    nauczycielki języka angielskiego przeprowadziły po raz trzeci Konkurs Poezji i Piosenki Angielskiej. W tym roku wzięło w nim udział 120 uczniów z klas I-VI.

      Zwyciężyły:
        Agnieszka Bunc klasa 5d
        Aleksandra Pachucy klasa 5d

     

     



    Dni otwarte szkoły

    W dniu 12.02. 2004 r. po raz trzeci odbyły się w naszej szkole DNI OTWARTE dla rodziców. Zebranych powitał dyrektor placówki Jerzy Kolowca.
    Uczniowie przedstawili osiągnięcia szkoły oraz poinformowali jak wygląda dzień pracy ucznia. W części artystycznej recytowano wiersze patrona - K. I. Gałczyńskiego, występował szkolny chór. Podczas zwiedzania szkoły gości oprowadzali uczniowie klasy VI f.



    "Lekcja historii"

    Członkowie "Bractwa Rycerstwa Zamku Gniewskiego" przeprowadzili niezwykle frapującą lekcje historii. Zaprezentowali oni werbunek do Żółtego Regimentu Gustavusa II, wyposażenie armii szwedzkiej, musztrę oraz elementy stroju husarza. Pokazowi towarzyszył komentarz przybliżający fakty historyczne mające miejsce w XVII wieku.

    3 luty 3 luty 3 luty 3 luty 3 luty 3 luty



    "Dzień urodzin patrona szkoły"

    W dniu urodzin patrona naszej szkoły - Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego koło recytatorskie, pracujące pod patronem pani Barbary Sosnowskiej, zaprezentowało program poetycki, w którym wykorzystano utwory poety ukazujące piękno codzienności i urok zimowych pejzaży. Uczniowie przybliżyli również widzom niektóre fakty z życia Gałczyńskiego. W końcowe części recytatorzy wykonali wiersze o charakterze żartobliwym.

    23 stycznia 23 stycznia



    "Pasowanie na czytelnika"

    16 grudnia uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystości - "Pasowanie na czytelnika". Program przygotowała pani Elżbieta Żywicka. Brały w nim udział "starsze czytelniczki" uczennice klasy 5d.



     

    "Koncert Słodkich Serduszek"

    INFORMACJE PRZEKAZANE DO GŁÓWNEGO BIURA AKCJI w LUBLINIE
    z ul. Rycerskiej /nr sztabu 39/ /2.12.2003 r./

    11 grudnia 2003 w godzinach 15:00 - 17:00 Sztab nr 39 ze Szkoły Podstawowej nr 42 im. K.I.Gałczyńskiego w Lublinie
    oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży "Uśmiech Życia"
    mają zaszczyt zaprosić na Koncert Charytatywny
    w Amfiteatrze przy Parafi Niepokolanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu przy al. Kraśnickiej 76 w Lublinie

    w czasie koncertu, którego gospodarzami byli dyrektor szkoły - pan Jerzy Kolowca i pani Izabela Bielawska, wystąpili:

    1. Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wady Kaniorowej
    2. Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Szkole Podstawowej w Motyczu
    3. Dziecięco Młodzieżowy Zespół Estradowy "Anutki:
    4. Uczniowie Zespołu Szkół Niewidomych i Niedowidzących w Lublinie
    5. Para polsko-ukraińska prezentująca taniec towarzyski
    6. Grupa uczniów z naszej szkoły przygotowana przez panią Agatę Stworowską
    7. gość specjalny - Przemek Chojnacki
    8. Koncert, który oglądali zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie naszej szkoły i ich rodzice,
      prowadziła pani Ewa Dados pomysłodawczyni akcji "Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę"

      Zespół Wokalny prowadzony przez p. Agatę Stworowską Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Szkole Podstawowej w Motyczu

      "Pomóż dzieciom przetrwać zimę"

      30 listopada 2004 roku odbyła się zbiórka uliczna mająca miejsce przy ul. Ułanów 25 (przy SM "Medyk" na os. Błonie)



      11 listopada

      Uczniowie klas szóstych integracyjnych przygotowali apel upamiętniający kolejną rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.



      1 września

      Dzień szczególny dla klas pierwszych. Przestąpili oni pierwszy raz mury Szkoły Podstawowej nr 42 i uczestniczyli w uroczystości ślubowania.



       

      Początek strony


      Strona główna