"CYFROWA SZKOŁA"

Rządowy program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych - "Cyfrowa szkoła", jest realizowany w okresie od 4 kwietnia 2012 r. do dnia 31 sierpnia 2013 r. Celem programu jest sprawdzenie, jak najskuteczniej wykorzystać nowoczesne technologie w edukacji młodzieży.

"Cyfrowa Szkoła" to pilotażowy projekt poprzedzający planowany wieloletni program rozwijania kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania tzw. technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w edukacji. Opiera się on na dwóch założeniach. Po pierwsze, że jednym z podstawowych zadań współczesnej szkoły jest rozwijanie takich kompetencji uczniów, które przygotowują ich do życia we współczesnym społeczeństwie informacyjnym, gdzie korzystanie z nowoczesnych technologii jest podstawową umiejętnością. Po drugie, że rozwój kompetencji uczniów powinien dokonywać się poprzez działania kompetentnych nauczycieli, świadomych korzyści edukacyjnych z wykorzystania TIK.

Cel krótkoterminowy projektu (2-3 lata), to zwiększenie wiedzy nauczycieli i uczniów nt. wykorzystania TIK w edukacji oraz stworzenie e-podrećznika (2 lata). Celem na następne 5-7 lat jest przyzwyczajenie uczniów do korzystania z wartościowych materiałów edukacyjnych oraz zaszczepienie im zasady, że komputer służy nie tylko do rozrywki.

Najlepiej znane są oczywiście komponenty e-szkoła i e-uczeń, w ramach których organy prowadzące szkoły wybrane do pilotażu otrzymają dotacje celowe na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych (e-szkoła) oraz komputerów do korzystania przez uczniów na zajęciach lekcyjnych (e-uczeń). Wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt to jednak dopiero połowa drogi do unowocześnienia edukacji i rozwinięcia kompetencji uczniów i nauczycieli. Celem programu "Cyfrowa Szkoła" jest wprowadzenie do polskich szkół nie tylko nowoczesnego sprzętu, ale przede wszystkim innowacyjnych metod nauki z jego wykorzystaniem.

PRZETARG - "CYFROWA SZKOŁA"

MATERIAŁY Z KONFERENCJI

Materiały do warsztatów
Poradnik sprzętowy
Program w pigułce

SAMOUCZKI

W samouczkach można obejrzeć lekcje związane z obsługą MS Word 2010, MS Excel 2010, MS PowerPoint 2010 i wyszukiwarki internetowej Google.

Samouczki zostały opracowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Wyszukiwarka internetowa Google

Z tej lekcji dowiesz się, jak korzystać z ciekawych funkcji wyszukiwarki Google: jak stworzyć frazę do wyszukania zaawansowanego, jak wykorzystać tzw. katalogi stron, jak wykorzystać Google w roli kalkulatora i zabezpieczyć się przed niepożądanymi treściami.

Lekcja - kliknij


Microsoft Word 2010.

Lekcja 1. W pierwszej lekcji samouczka poznasz podstawowe możliwości programu Microsoft Word. Dowiesz się jak zapisywać, otwierać i stworzyć nowy dokument. Po ukończeniu wszystkich lekcji będziesz w stanie stworzyć atrakcyjny wizualnie dokument i zdobędziesz wiedzę, która ułatwi Ci dalsze poznawanie całego pakietu MS Office.

Lekcja 1 - kliknij

Lekcja 2. W drugiej lekcji samouczka poznasz podstawowe możliwości edycyjne, takie jak: kopiowanie tekstu, wybór czcionki, zmiana jej rozmiaru i stylu, zarządzanie akapitami i tworzenie listy.

Lekcja 2 - kliknij

Lekcja 3. W trzeciej lekcji samouczka nauczysz się jak wstawić do dokumentu tabelę, obrazek oraz nagłówek i stopkę.

Lekcja 3 - kliknij

Lekcja 4. W czwartej lekcji samouczka dowiesz się jak zmienić układ strony, jej rozmiar, kolor i położenie.

Lekcja 4 - kliknij

Lekcja 5. W piątej i ostatniej lekcji samouczka dowiesz się jak korzystać z narzędzi sprawdzania pisowni, tłumaczenia tekstu, dodawania komentarzy i trybu śledzenia zmian.

Lekcja 5 - kliknij


Microsoft Excel 2010

Lekcja 1. W pierwszej lekcji samouczka poznasz podstawowe możliwości programu Microsoft Excel. Dowiesz się jak wypełniać komórki arkusza danymi oraz jak je formatować. Po ukończeniu wszystkich lekcji stworzysz arkusz, który samodzielnie wykona obliczenia i zaprezentuje dane w postaci tabel i wykresów.

Lekcja 1 - kliknij

Lekcja 2. W drugiej lekcji samouczka nauczysz się dodawać nagłówki tabeli, filtrować i sortować dane oraz tworzyć tabele wykorzystujące gotowe style i formatowanie warunkowe.

Lekcja 2 - kliknij

Lekcja 3. W trzeciej lekcji samouczka nauczysz się wykorzystywać podstawowe formuły obliczeń.

Lekcja 3 - kliknij

Lekcja 4. W czwartej lekcji samouczka nauczysz się wstawiać do arkusza wykres reprezentujący dane zapisane w tabeli.

Lekcja 4 - kliknij

Lekcja 5. W piątej i ostatniej lekcji samouczka nauczysz się tworzyć tabelę przestawną oraz wykres przestawny.

Lekcja 5 - kliknij


Microsoft PowerPoint 2010

Lekcja 1. W pierwszej lekcji samouczka poznasz podstawowe możliwości programu Microsoft PowerPoint. Dowiesz się jak dodawać, edytować i usuwać slajdy prezentacji. Po ukończeniu wszystkich lekcji będziesz w stanie stworzyć atrakcyjną prezentację multimedialną.

Lekcja 1 - kliknij

Lekcja 2. W drugiej lekcji samouczka dowiesz się jak zwiększyć wizualną atrakcyjność prezentacji przy wykorzystaniu motywów oraz jak je edytować.

Lekcja 2 - kliknij

Lekcja 3. W trzeciej lekcji samouczka nauczysz się stosować efekty przejścia między slajdami prezentacjami.

Lekcja 3 - kliknij

Lekcja 4. W czwartej lekcji samouczka nauczysz się tworzyć animacje korzystając z dostępnych wzorów.

Lekcja 4 - kliknij

Lekcja 5. W piątej i ostatniej lekcji samouczka nauczysz się edytować tempo prezentacji oraz zapisywać ją w różnych formatach.

Lekcja 5 - kliknij