R

RECYTATORSKIE KOŁO - działające w szkole od początków jej istnienia. Przez wiele lat opiekowały się nim panie Halina Pawłowicz i Barbara Sosnowska. Poza pracą nad uwrażliwianiem uczniów na piękno ojczystej literatury, kształtowanie kultury mowy, zaistniało ono na trwałe w SP 42 przysparzając jej wielu sukcesów w konkursach recytatorskich. Niektóre z osiągnięć to:

- wyróżnienie w II Turnieju Recytatorskim Poezji Dziecięcej

- wyróżnienie w Przeglądzie V Miejskiej Sceny Amatora dla Kabaretu "Kleks" (nauczycielki: H.Pawłowicz i B.Sosnowska)

- Nagroda Wojewódzka w Ogólnopolskiej Akcji "Teatr`89" (nauczycielki: H.Pawłowicz i B.Sosnowska)

- Joanna Jóźwiak zdobyła w 1991r. najwyższe wyróżnienie - Szarfę Laureata w XXV Turnieju Poezji Dziecięcej (nauczycielka - B.Sosnowska)

- Joanna Jóżwiak - laureatka X Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Czechowicza i Kazimiery Iłłakowiczówny - 1992r. (nauczycielka - B.Sosnowska)

- Monika Grudzień i Agnieszka Budzyńska otrzymały wyróżnienie w  XXVI Turnieju Poezji Dziecięcej -1992r. (nauczycielki - L.Małys i  J.Winiarczyk)

Izabela Domańska - I m. w I Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji K.I.Gałczyńskiego - 1993r. (nauczycielka - A.Kucharska)

- Izabela Domańska, Monika Grudzień, Edyta Orgasińska - laureatkami Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Czechowicza i Juliana Tuwima - 1994r.

- Dagmara Nakonieczna - uczennica B.Sosnowskiej i Ewa Iskra - uczennica J.Winiarczyk - laureatkami XXVIII Turnieju Poezji Dziecięcej - 1995r.

- Nagroda Specjalna Kiry Gałczyńskiej w III Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji K.I.Gałczyńskiego dla Ewy Ikskry- 1995r.

- Ewa Iskra zdobyła "Papierową Koronę" w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim im. Józefa Czechowicza - 1996r.

- Kinga Babińska - uczennica B.Sosnowskiej zajęła II m. w V Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji K.I.Gałczyńskiego - 1997r.

- wyróżnienie za kreację aktorską dla Katarzyny Torres w II Konkursie Teatrzyków Ekologicznych, nauczycielka - B.Pietrasiewicz - 1998r.

Krystyna Górska - zdobywczynią I Nagrody i Nagrody Specjalnej w VI Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji K.I.Gałczyńskiego - 1999r.

- wyróżnienie dla Doroty Lacko w II Jesiennym Konkursie Recytatorskim "Sonety" i V Konkursie Poezji Religijnej; nauczycielka - B.Sosnowska - 1999r.

- wyróżnienie w "Ildefonsjadzie`99" czyli Placówek im. K.I.Gałczyńskiego za inscenizację "Zielonej Gęsi" ; nauczycielka - L.Małys

wyróżnienie w III Konkursie Teatrzyków Ekologicznych;  nauczycielka - B.Pietrasiewicz

- Anna Grąciak - laureatką Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Józefa Czechowicza i Jana Lechonia- 2000r.; nauczycielka - B.Sosnowska

- wyróżnienie Karoliny Pełczyńskiej  w X Ogólnopolskim Turnieju Recytatorskim Literatury Tworzonej na Obczyźnie - 2000r., nauczycielka -B.Sosnowska

- Joanna Paderewska - laureatką Turnieju Poezji Dziecięcej - 2000r. a Anna Polska otrzymała wyróżnienie; nauczycielka - B.Sosnowska. Wyróżniono również Marcina Drabika - ucznia J.Zwolanek i teatrzyk prowadzony przez I.Skrobas

- W VIII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji K.I.Gałczyńskiego II m. zdobyła Anna Polska - uczennica B.Sosnowskiej.

- 7 maja 2001 r. Anna Jaruga (nauczycielki - E.Żywicka i K.Krzyżanowska) i Marcin Drabik (nauczycielka - J.Zwolanek)- wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Poezja z uśmiechem"

- Karolina Pucyk - II miejsce w IV Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Oświeceniowej - nauczycielka - B.Sosnowska

- 2003 - nagroda Brązowego Fafika w Ogólnopolskich Spotkaniach Placówek im. K. I. Gałczyńskiego -nauczycielka B.Pietrasiewicz

- Katarzyna Stawinoga - III miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji K.I.Gałczyńskiego - nauczyciel Barbara Sosnowska