G

GAŁCZYŃSKA-Kilańska Kira- córka patrona szkoły poety Konstantego Ildefonsa, dziennikarka, pisarka. Od lat opracowuje wiersze ojca.Wydała m.in. powieść wspomnieniową "Jak się te lata mylą...", "Nie powrócę tu nigdy, czyli pożegnanie z Mazurami", "Zielony Konstanty czyli opowieść o życiu i poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ", "Splątało się, zmierzchło: wspomnienia", "Gałczyński", "Konstanty I. Gałczyński-Kriegsgefangener 5700", "Srebrna Natalia"; opracowała wstęp i komentarze do: "Pozdrowienia dla czarodzieja. Korespondencja K.I. Gałczyńskiego". W r. 1974 po raz pierwszy odwiedziła SP 42. Od 1993r. szkoła prowadzi systematyczną korespondencję z  córką patrona. Stała się ona gościem ważnych dla SP 42 uroczystości. 15 IV 1994 r. spotkała się z uczniami szkoły, przybliżając jej sylwetkę i twórczość swojego ojca. Od 1996r. zasiada w komisji Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego Poezji K.I.Gałczyńskiego organizowanego co roku w czasie obchodów święta szkoły. Jest też fundatorką Nagrody Specjalnej. 2 XII 2000 r. towarzyszyła społeczności SP 42 w czasie przeniesienia tablicy patrona szkoły z budynku przy ul. Krasińskiego na ul. Rycerską.

Pani Kira Gałczyńska stara się corocznie gościć u nas i razem z członkami jury, jako gość honorowy, ocenia recytatorów zmagających się w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Podczas Koncertu Laureatów wręcza ufundowaną przez siebie Nagrodę Specjalną. Spotyka się również z uczniami, nauczycielami i zaproszonymi gośćmi, aby opowiedzieć o swoim ojcu, jego życiu i twórczości. Dokonuje wpisów do książek i pamiętników, jak też podpisuje tomiki poezji jej ojca. Otrzymują je absolwenci naszej szkoły.